Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı?

Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok anne adayını bedenen ve ruhen rahatlatmaktadır. Hamilelik döneminin vermiş olduğu değişimlerden dolayı annenin bedeninde birtakım değişimler meydana gelir. Vücut ağırlığının artışı, el ve ayaklarda oluşan ödemler, bel ağrısı ve ayak ağrısı gibi durumlar tatlı telaşlı anne adayının biraz stresli günler geçirmesine neden olabilir. Hamile pilatesi egzersizleri ile daha rahat şekilde doğum yapılması hedeflenir.

Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olan hamile pilatesi, artık ülkemizde de kendini duyurmaya başlamıştır. Pek çok şehirde pilates uzmanlarının koçluğu ile yapılan hamile pilatesi, sayısız anne adayının dikkatini çekmektedir. Bu yazımız ile sizlere hamilelik döneminde yapılan pilatesin faydalarını ifade edeceğiz. Ev içinde kolayca uygulanabilen birkaç hareket ile hamile pilatesinden faydalanmanızı da sağlayacağız. Anne adaylarının hamile pilatesi hakkında merak ettiği tüm detaylar bu satırlarda!

Gebelik hassas bir süreçtir. Hamilelik döneminde uygulayacağınız tüm egzersizler uzman gözetiminde yapılmalıdır. Egzersizleri uygulamadan önce pilates hocası ile iletişime geçmelisiniz.

Hamile Pilatesine Ne Zaman Başlamalı?

Hamile pilatesi yapacak anne adaylarının kendi durumlarına göre özel olarak hazırlanan pilates programını uygulaması gereklidir. Gebeliği takip eden doktorun onayı olduğu andan itibaren pilates için harekete geçebilir.

Anne adayının sağlık durumuna göre şekillenen pilates programı genellikle 14. haftadan sonra tavsiye edilmektedir. Doktorunuzun onay verebileceği dönemler 14. ve 16. haftalar olabilir. Hamile pilatesini haftada 2 veya 3 defa deneyebilirsiniz.

Bu aralıklar sizin için de ideal seanslar olacaktır. Dinlenmeye ve kendinize vakit ayırmaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Doğuma yakın haftaya yaklaştığınızda nefes egzersizleri ile pilates programı devam eder. Daha rahat bir doğum gerçekleştirebilmeniz için nefes ve esneme hareketlerinin olduğu pilates programı size iyi gelebilir.

Gebelik döneminde pilates yapmak isteyenlerin mümkünse profesyonel destek alması önerilir. Olası bir kas yırtılması ya da gebeliği etkileyen riskli hareketlerin yaşanmaması için, bu konuda uzman yardımı almanız sizin ve bebeğiniz için daha iyi olacaktır.

Şayet daha önce pilates yapmışsanız ve az çok bilginiz varsa; doktorunuza danışıp gebeliğiniz için uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Zira, hamile pilatesi riskli gebelik süreçleri için tehlikeli olan bir egzersiz türüdür. Hamilelik pilatesi fiyatları seanslara göre farklılık göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır?

Sağlığınız için pilates ve yoga eğitmenlerinin gözetimi olmadan egzersizleri denemeyiniz.

Kimler Hamile Pilatesi Yapabilir?

 • Düşük riski olmayan gebeler,
 • Tansiyon, diyabet rahatsızlığı olmayan anne adayları,
 • Erken doğum riski olmayan hamileler pilates yapabilir.

Hamile pilatesi egzersizleri haftada ortalama 3 gün, yaklaşık 30-45 dakikalık periyotlar eşliğinde eğitmen gözetiminde uygulanabilir. Eğer anne adayı daha önce hiç pilates yapmamış ise bu süre daha kısa tutulmalıdır. Vücut ısındıkça ortalama 30 dakikalık periyotlara ilerlenebilir.

Hamile pilatesi ne zaman yapılmalı? Anne adayları 1. trimester yani ilk 3 aylık süreci sağlıklı atlattıktan sonra 14. haftadan itibaren doktor onay verirse pilatese başlayabilir. Bu egzersizler evde bilinçsizce değil; mutlaka eğitmen gözetiminde yapılmalıdır. 1. trimester hamilelik döneminin en hassas dönemidir bu süreçte pilates her anne adayı için önerilmez.

Hamilelik döneminde relaksin hormon oranı yüksek olduğundan eklemler gevşer. Bu nedenle anne adayını çok zorlayacak pilates egzersizlerinden kaçınmak gerekir. Her hareket sonrası vücudun verdiği sinyaller izlenerek adım adım ilerlenmelidir.

2. trimester yani 3.-6. aylar arasında karın iç kaslarına ve pelvik kaslarına yönelik egzersizler uygulanabilir. Pilates topu ile bel bölgesi rahatlatılabilir. Bebeğin giderek büyümeye başladığı bu dönemde bel ve sırt ağrıları arttığından dinlenerek egzersiz yapabilirsiniz.

3. trimester yani son 3 aylık dönemde boyun, sırt ve bel bölgeleri muhakkak desteklenmelidir; çünkü bebek bu dönemde maksimum ağırlığına ulaşacaktır.

Sağlığınız için pilates ve yoga eğitmenlerinin gözetimi olmadan egzersizleri denemeyiniz.

Hamile Pilatesi Faydaları, Ne İşe Yarar?

Spor hayatın her döneminde oldukça önem arz eden bir etkinliktir. Yürüyüş yapmak, bisiklet sürme, ip atlamak ve aletler ile spor yapmak vücut direncini korur. Hamile pilatesi de anne adaylarının genel sağlığı için etkili olmaktadır. Günden güne büyüyen bebeği daha rahat taşıması ve sağlıklı bir doğum yapabilmesi için arzu eden anneler uzman gözetiminde pilates deneyebilir.

Hamile pilatesi yapacak olan anne adaylarının şu faydaları göreceğini açıklamak gereklidir:

 • Omurgada, belde ve sırt bölgesinde oluşan ağrıları hafifletir. Anneyi daha sağlıklı bir doğuma hazırlar.
 • Hamile pilatesi ile anne adayı vücut duruşunu yani postürü düzeltebilir.
 • Dolaşım bozukluklarını düzenleyen hamile pilatesi ile kabızlık ve şişkinlik sorunları hafifletilebilir.
 • Nefes ve esneme hareketleri ile geçen pilates seansları sayesinde anne doğum anında ağrıyı çok hissetmez.
 • Kasları kontrol etmeyi öğrenen anne, doğum anında ve sonrasında daha rahat hareket edebilir.
 • Doğum sırasında oluşabilecek yırtılmaları en aza indirir.
 • Gebelik döneminde sık sık yaşanan idrar kaçırma problemini önler. Rahim kaslarının kendini toparlamasına yardımcı olur.
 • Sadece fiziksel bir aktivite değil; hamile pilatesi ve yogası doğum anındaki stresi de azaltabilir.
 • Yapılan egzersizler sayesinde anne adayı geceleri ağrısız uyuyabilir ve gece uykuları daha verimli hale gelir.
 • Hormonların etkisiyle göğüs kaslarında ağrı oluşmaktadır. Üst bölge için yapılan pilates hareketleri sayesinde anne adayının genel olarak ağrısı en aza inebilir.
 • El ve ayaklarda oluşan ödem, pilates sayesinde azalabilir.

Hamile Pilatesi Ne İşe Yarar?

 • Hamilelik süreciniz gayet sağlıklı devam ediyorsa; doğumu kolaylaştırmak için tercih edebilirsiniz.
 • Anne ve bebek psikolojisini desteklemek ve vücudu dinç tutmak için pilates yapabilirsiniz.
 • Gebelik sürecinde kendiniz için sosyal bir alan istiyorsanız; sağlığınıza iyi gelecek pilates programını salonlarda uygulayabilirsiniz.
 • Vajinal (normal) ya da sezaryen doğum anında kendinizi iyi hissetmek için hamile pilatesini yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

Hamileyken Pilates Yapmak Zayıflatır Mı?

Pek çok anne adayı, gebelik sürecinde kilo almaktan endişe duyabilir. Gebelikte kilo alımı beklenen bir gelişimdir. Ancak alınacak kiloyu kontrol etmek anne adayının elinde olabilir. Sağlıklı beslenme programı ve doktorun onay verdiği sporlar sayesinde daha sağlıklı bir süreç yaşanabilir. Pilates de risk olmayan gebelikler için önerilen egzersizlerden biridir. Kilo kontrolü üzerindeki etkisi de oldukça fazladır.

Hamileliğinde risk olmayan ve doktorun onayladığı pilates hareketlerini yapan anne adaylarında, metabolizma hızı daha hızlıdır. Metabolizma sık sık çalıştığı için kilo alımı kontrol edilebilir. Bu egzersizler kilo vermek için değil kilo vermeyi kolaylaştırmak için uygulanmaktadır. Vücudun sıkılaşmasını ve daha da esnek hareketler yapmasını sağlayan pilates, anne adaylarını pozitif doğuma da hazırlar.

Hamile Pilatesi Ankara

İstanbul’da yaşayan ve doğuma hazırlık yapan anne adayları için hamile pilatesi Ankara bilgilerini eklerken  anneleri de unutmadık ve hamile pilatesi Ankara iletişim bilgilerini derledik. Bu listedeki bilgilerden yola çıkarak evinize en yakın noktada bulunan pilates merkezine ulaşıp hamilelik pilatesi fiyatları ve ders içerikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Noa Pilates Studio
 • Yoga Evim Hamile Pilates Merkezi
 • Club Newada
 • 361 Pilates Studio
 • Studio Fit Ataşehir
 • Beylerbeyi Pilates
 • Yoga Academy Küçükyalı
 • Grudwara Ashram Yoga
 • Studio 5 Pilates

iletişim