Konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcı hareket, kesinlik ve nefes.

Bu saydıklarımız sağlıklı, zinde bir yaşam ve esnek bir vücut için en iyi teknik olan pilatesin 6 önemli prensibi. 20. yüzyılın başından beri pek çok insan için sağlıklı bir bedene kavuşmanın en iyi yolu olan pilates artık  Reformer  ile daha da faydalı bir hale geldi. Pilates hareketleri için özel olarak hazırlanan Reformer aleti üzerinde uygulanan bu teknik, vücudunuzun kolayca esnemesini, toparlanmasını ve güçlenmesini sağlıyor.

Peki klinik pilates  nedir ?

KLİNİK PİLATES, kişinin omurga sağlığını düzeltmek, kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklardan korumak ve var olan hastalıkları tedavi etmek amacıyla uygulanan kişiye özel egzersizler bütünüdür. İnsanların büyük bölümü yaşamının en azından belli bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorunu yaşamaktadır. Pilates bu sorunlardan kurtulmak için ideal bir çözüm yoludur.

Duruş bozukluğu, yanlış oturma pozisyonlarında uzun süre kalınması yada bu pozisyonlarda sürekli aynı hareketlerin tekrarlanması; kaslarda gerginlik, yorgunluk ve stres, ağrılı kas spazmlarına yol açar. Sonuçta kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikâyetleri ortaya çıkmakta veya ilerleyen yaş ve yanlış yapılan spor gibi durumlar eklemlerde veya omurgada hasar veya zorlanmalara sebep olabilmektedir. Klinik pilatesle  vücudun kaybettiği yada azalan fonksiyonları  tekrar kazandırılabilir. Böylece hastalık ya da yaralanma sonrası vücut aktivite ve işlevlerinden bir kısmını kaybetmiş olan kişinin, mevcut kapasitesini en iyi şekilde kullanarak, vücudun işlevlerini en üst düzeyde yapabilir duruma getirilmesi hedeflenmektedir.

Klinik pilates standart fizik tedavinin ardından tamamlayıcı olarak da kullanılmaktadır. Herhangi bir hastalığı veya şikayeti olmayan, yalnızca egzersize başlamak isteyen sağlıklı bireylere de muayene sonrasında klinik pilates uygulanabilmektedir. Özellikle hareketsiz bir yaşantıya sahip olan insanlar için oldukça verimli olan pilates, her yaş grubundan insanın rahatlıkla yapabileceği, zengin hareket çeşitliliği bulunan bir egzersiz çeşididir. Ayrıca Pilates egzersizleri engelli bireyleri adapte edilebilir, böylece fiziksel ve zihinsel rahatlama, uyum ve vücut farkındalığı sağlanabilir.

Pilates egzersiz sistemi sadece birçok egzersiz türünde olduğu gibi kasları harekete geçirmeyi hedeflemekle kalmayıp aynı zamanda diğer egzersizlerde genellikle göz ardı edilen önemli bir nokta olan kasların dengelenmesini de hedef alır. Çekici olan bir yönü de egzersizlerin birçok tekrara dayanmasından çok, çeşitli hareketlerden oluşmasıdır. Bu yüzden de en küçük bir hareketin bile son derece güçlü ve zorlayıcı hissedilmesine neden olur.

KLİNİK PİLATES TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Klinik pilates,fizyoterapist tarafından değerlendirilmeniz sonucunda oluşturulan egzersiz planıyla reformer adı verilen özel bir yatak veya zemin üzerinde yay direncine karşı yapılmakta olup tüm kaslar aynı anda, dengeli bir şekilde çalışması temeline dayanmaktadır. Pilates programında karın, sırt, bel, kalça ve bacak kasları kuvvetlendirilerek  özel nefes teknikleri eşliğinde denge egzersizleri yapılmaktadır. Klinik pilatesten en yüksek faydayı sağlamak için egzersiz programına düzenli devam etmek, sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolü büyük önem taşımaktadır.

Pilates 50 dklık seanslar şeklinde en az dört hafta, haftada 2-3 gün fizyoterapist eşliğinde, hastanın sağlık sorununa özel olarak planlanarak yapılmaktadır.

HANGİ RAHATSIZLIKLAR TEDAVİ EDİLEBİLİR ?

 • Bel ve boyun fıtığı
 • Osteoporoz
 • Skolyoz
 • Duruş (postür) bozuklukları
 • Omurga problemleri
 • Fibromiyalji
 • Kas ve tendon yaralanmaları
 • Kalça sorunları
 • Ayak ve ayak bileğinde oluşan rahatsızlıklar
 • Diz problemleri
 • Omuz eklemindeki problemleri
 • Kas ağrıları
 • Gebelik ve Gebelik sonrası

Sonuç olarak;  pilatesin doğru nefes alma, vücudun her iki yanını eşit kullanma prensibi ile, dengeli gelişimin sağlanması, sürekli kontrollü çalışma, vücudun merkez kaslarının aktif hale gelmesi, diyaframın kullanılmasıyla günlük performansının arttırılması, omurganın doğal duruşunun geri kazanılmasıyla gerçek boy uzunluğuna kavuşulması ile daha sağlıklı, daha genç duruş insanların kendine güven ve kendilerini sevmeleri de sağlamaktadır.  Bu nedenle kişinin ağrılarından kurtulup normal hayatına en kısa sürede başlaması ve bundan sonraki hayatında daha sağlıklı kas ve eklem yapısına sahip olabilmesi için klinik pilates tercih edilebilir bir egzersiz metodudur.

iletişim