Postür Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

 Postür, belirli bir hareketi yerine getirmek için vücut kısımlarının veya tüm vücudun meydana getirdiği pozisyon veya davranıştır.

Vücudu destekleyen hareketsiz yapılardan ligamentler, fasyalar, kemikler, eklemler ile dinamik yapılardan tendinöz bağlantıları vücudu bir postürde tutan veya başka bir postüre taşıyan yapılardır.

Yerçekimi, vücudu postür kavramı içinde dik tutan yapılar üzerinde bir stres meydana getirir. Normalde, yer çekimi çizgisi, vertebraların fizyolojik ergilerini dik keserek dengede kalmalarını sağlamaktadır.

Yer çekimi çizgisi farklı bir yöne kaydığında vertebral yapılar dengeyi tekrar kazanmak için kompanzasyon oluşturarak farlı şekil alırlar.

Postur analizi detaylı hikâye, görsel analiz ve fiziksel muayeneyle duruş bozukluğuna neden olan problemi saptamakla başlar. Postür analizi ayakta dik duruş pozisyonunda önden(anterior), yandan(lateral) ve arkadan (posterior) değerlendirilir. Bu değerlendirme bilgisayarlı sistem ile, lazerli sistem ile veya postur analysis chart ile yapılır.

Lateral postür analizinde; Baş, omuzlar, omurga, kalça, dizler ve ayaklardaki postüral deformiteler incelenir.

Antreior postür analizinde; baş, omuzlar, karın, bel, kollar, kalça, dizler, ayaklar ve ayak parmaklarındaki deformiteler incelenir.

Posterior Postür analizinde ise; baş, omurga, omuzlar, kalça, dizler, aşil tendonu ve ayaklardaki postüral deformiteler değerlendirilir.

iletişim