Pilates aletleri arasında en yaygın şekilde kullanılan, üzerindeki yaylar, hareketli bantlar ve makara sistemiyle oldukça etkili ve kısa sürede yanıt veren reformer aleti, üzerinde bulunan yayların direncini vücut direnci ile birleştirir. Dayanıklılık, esneklik, koordinasyon ve denge dâhil pilatesin faydalarının tümünü bir arada sunar.

 Reformer kuvveti artırırken esnekliği artırmak için geniş kapsamlı hareketlerin mükemmel yapılmasını sağlar. Vücudu egzersiz sırasında gererek uzatır ve bu uzunluğu sürdürmek için bedeni eğitir. Direnç egzersizleriyle güçlü kemikler inşa etmeye yardımcı olacak yeterli direnç ve hareket çeşitliliği sağlar. Kaslar güçlenir ama bu esnada eklemlere yük binmesine de engel olunur. Kendi vücut yapınıza göre ayarlanabilir özelliği sayesinde sadece size özel egzersiz programı oluşturulur. Reformer üzerinde yapılan tüm egzersizler, vücudunuzda güçlendirmek ve şekillendirmek istediğiniz bölgeleri zaman kaybetmeden ve enerjinizi boşa harcamadan kısa zamanda istediğiniz duruma getirmeniz için, eğitmeninizin düzenlediği programlar çerçevesinde yapılır.

Faydaları sıkça dile gelmeye başlayınca Reformer nedir sorusu oldukça sık sorulan bir soru haline gelmiştir. Peki nedir bu reformer geçmişine şöyle bir bakınca pilates aleti ilk olarak 1. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yatakta tedavisi için Joseph Pilates tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Joseph Pilates duvarlara ve yataklara taktığı yaylarla hastalara yaptırdığı egzersizler ile günümüzdeki reformer aletinin ilk denemelerini yapmıştır. O dönemde yaylarla uygulanan tedavi sonucunda hastalar yataklarından kalkmak zorunda kalmadan güçlenmiş ve daha çabuk iyileşmişlerdir.

Reformer pilates, özel – tasarlanmış bir alet yardımıyla vücudunuzun belli ağırlıklarda dirençlere maruz bırakılarak çalışmasını sağlayan bir egzersiz şekli. Pilates aletleri arasında en yaygın şekilde kullanılan reformer, üzerindeki yaylar, hareketli bantlar ve makara sistemiyle oldukça etkili ve kısa sürede yanıt veren reformer aleti, üzerinde bulunan yayların direncini vücut direnci ile birleştirir.

Dayanıklılık, esneklik, koordinasyon ve denge dâhil pilatesin faydalarının tümünü bir arada sunar. Reformer pilates diğer egzersiz ve sporlara göre birçok avantaja sahiptir ve çok daha sağlıklıdır. Farklı sporlarda ve egzersizlerde eklemlere yük binmesi, kas ağrılarının oluşması, sakatlanmalar, bel ve sırt ağrılarının meydana gelmesi söz konusu iken reformer pilates esnasında bu durumlar ortadan kalkar. Kendi vücut yapınıza göre ayarlanabilir özelliği sayesinde sadece size özel egzersiz programı oluşturulur.

Nasıl kullanılır?
Reformer’ın en iyi özelliklerinden biri de çok yönlülüğüdür. Egzersizler; oturarak, ayakta durarak, kayışları çekerek, ayak çubuğunu iterek, ayak çubuğuna oturtarak, omuz bloklarına oturtarak, baş aşağı, yana doğru ve çeşitli çeşitlemelerle yapılabilir. Başka bir ifadeyle, reform vücudun pek çok parçasını ve dinamiğini çok farklı şekillerde eğitebilir.

Pilates Reformer Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?
Reformer genel güç, esneklik, koordinasyon ve denge dahil olmak üzere bir çok yönünü geliştirir. Bunun yanı sıra daha iyi duruş, zarif, etkili hareket gibi günlük yaşam iyileştirmelerine ve sırt ağrısı gibi fiziksel dengesizliklerle ilişkili ağrıların hafifletilmesini sağlar. Omurgayı hizalar ve postürü düzeltir Reformer pilatesin en hızlı etki gösterdiği konulardan biri de duruş bozuklukları ve omurga eğrilikleridir. Çünkü reformer pilates aleti üzerinde yapılan hareketlerin tümü, stabilizasyon ve güç gerektirdiği için, reformer pilates antrenmanlarına düzenli olarak devam edenlerin omurgaları zaman içinde hizalanıp dikleşiyor. Skolyoz gibi kronik hastalıkların tedavisinde de oldukça etkin olan reformer pilates, bu yönüyle yaşam kalitesini ciddi oranda yükseltiyor. Sırt ve bel ağrılarını azaltır Özellikle vücudun en önemli güç ve ağırlık merkezi olan core bölgesini güçlendirmesi ile reformer pilates, sırt ve bel ağrılarını önemli ölçüde azaltır. Kasların şekillenmesini sağlar Temel prensibi dirence karşı itme ve çekme hareketleri yapmak olan reformer pilates, düzenli olarak uygulandığında kasların uzamasını ve biçimlenmesini sağlar. Aynı antrenman seansı içinde tüm vücudun eşit oranda çalıştırıldığı için vücudunuzdaki farkı 10- 15 seans içinde görebilmeniz mümkündür.

Esnekliği artırır
Dirençli yaylar kullanılarak tasarlanan reformer pilates aleti ile yapılan egzersizlerin önemli faydalarından biri de esnekliği artırmasıdır. Esnekliğin artması ile birlikte kaslarda bulunan bağ dokuların güçlenmesi ve sakatlanmalara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır.

Nefesi düzenler
Reformer pilates egzersizleri boyunca, yapılan her hareketin her tekrarında derin, ritmik ve yavaş nefesler almak gerekir. Üst solunum yolları yerine diyaframdan alınan bu düzenli nefesler, zamanla sistematikleşir ve kişinin nefes alış verişi düzenlenir.